Darbas su socialinės rizikos šeimomis

Tapdamas tėvu, žmogus nepasirašo sutarties, bet jo pareigos nematomu rašalu išvardytos. Yra straipsnis, kad tu turi remti savo vaiką, netgi jei daugiau niekas jo nepalaiko. Tai tu turi atstatyti tiltą, netgi jei pats vaikas jį sudegino. J. Picoult

Darbas su socialinės rizikos šeimomis.

Socialinės rizikos šeima – kurioje narių tarpusavio ryšiai ir emocinis bendradarbiavimas yra sutrikęs, kurios neigiama aplinka neskatina sveiko, produktyvaus asmenybės augimo ir vystymosi. Socialinės rizikos šeimos netenkina vaiko emocinio ir fizinių reikmių, be to, bendravimo būdas apriboja vaiko galimybes išreikšti poreikius ir jausmus.

Plungės mieste, su socialinės rizikos šeimomis dirba dvi socialinės darbuotojos. Socialinė priežiūra, teikiama 60 šeimų, kuriose auga 140 vaikų. Darbo patirtis rodo, jog greitų rezultatų tikėtis negalima. Kelias į šeimos pokyčius, pasitikėjimą, norą keistis yra lėtas ir sudėtingas. Dažnai susiduriama su šeimos narių abejingumu, nepasitikėjimu, uždarumu, nusivylimu, neišvengiamas ir kai kurių klientų agresyvumas. Po kurio laiko visas neigiamas emocijas atperka atsirandantis pasitikėjimas, atvirumas, noras keistis, vaikų šypsenos, džiaugsmas atėjus socialiniam darbuotojui. Ilgametė darbo patirtis rodo, jog dirbant su šeima atsiranda ryšys, kaip „auklėtojas ir auklėtinis“. Vieni sėkmingai išeina į savarankišką gyvenimą, kiti lieka tolimesniam darbui. Nėra monotonijos, standartinio sprendimo. Kiekvienas atvejis unikalus, verčiantis tobulėti, darbą planuoti kūrybiškai.

Bendradarbiavimas. Siekiant teigiamų pokyčių socialinės rizikos šeimose, labai svarbus darbas su nevyriausybinėmis organizacijomis, miesto bendruomene. Socialinių paslaugų centras bendradarbiauja su Plungės vaikų globos agentūra „Cyrulis“, labdaros ir paramos fondu „Maisto banku“, Plungės miesto „Mamyčių klubu“, gerumo tinklu „Pagalba daiktais“.

Socialinės rizikos šeimai teikiamos paslaugos siekiant/padedant ugdyti suaugusių šeimos narių socialinius įgūdžius ir motyvaciją, kurti saugią, sveiką, darnią aplinką savo namuose, šeimoje. Palaikyti socialinius ryšius su visuomenę ir užtikrinti šioje šeimoje augančių vaikų visapusį vystymąsi ir ugdymą. Teikiant socialines paslaugas socialinės rizikos šeimoms yra užtikrinamas socialinių paslaugų teikimas vaikams.

Pagrindinis siekis – teikiant socialines paslaugas šeimoms ir jų vaikams yra ugdyti ir stiprinti jų gebėjimus, galimybes savarankiškai spręsti savo socialines problemas ir padėti įveikti socialinę atskirtį.

Šeimoms teikiamos šios socialinės paslaugos:

1. Informavimas (reikalingos informacijos apie socialinę pagalbą suteikimas šeimai;

2. Konsultavimas (socialinio darbuotojo teikiama paslauga, kuria kartu su šeima analizuojama probleminė situacija ir ieškoma veiksmingų problemos sprendimo būdų);

3. Tarpininkavimas ir atstovavimas (pagalbos šeimai suteikimas, sprendžiant įvairias šeimos problemas (teisines, sveikatos, ūkines, buitines, tvarkant dokumentus, mokant mokesčius, užrašant pas specialistus, organizuojant ūkio darbus ir kt.), tarpininkaujant tarp šeimos ir jo aplinkos (kitų institucijų, specialistų, asmenų);

4. Aprūpinimas būtiniausiais drabužiais ir avalyne (būtiniausių drabužių, avalynės ir kitų reikmenų teikimas);

5. Maitinimo organizavimas (pagalba šeimoms maisto produktais dėl nepakankamų pajamų);

6 Socialinių įgūdžių ugdymas ir palaikymas (paslaugos teikiamos šeimoms dienos metu, siekiant palaikyti ir atstatyti savarankiškumą atliekant įvairias visuomeniniame ar asmeniniame (šeimos) gyvenime reikalingas funkcijas).

7. Grupiniai užsiėmimai (užsiėmimai skirti šeimų nariams, kur svarbi jų pačių patirtis, pažiūros, įžvalgos, siūlymai sprendžiant gyvenimiškas problemas).